Kompresja to, najprościej rzecz ujmując, ściskanie. I taka jest też funkcja tej bielizny. Co ściska i po co? Kiedy i komu to jest potrzebne, a dla kogo się nie nadaje?
Sportowa bielizna kompresyjna
Wyczynowi sportowcy, biegacze długodystansowi czy uprawiający sporty siłowe docenią jej wsparcie dla wydolności mięśni. Mięsień do pracy potrzebuje krwi z tlenem i odżywczymi substancjami, ale i sam, kurcząc się, wspiera krążenie. Bielizna, je w tym wspieraniu wyręcza, zwłaszcza podczas odpoczynku. Dodatkowo zapobiega uszkodzeniom i kontuzjom.
Bielizna kompresyjna po zabiegach chirurgicznych
Jest wręcz konieczna, aby nie zniweczyć pracy chirurga plastycznego. Utrzymuje w miejscu implanty piersi, zabezpiecza kształt brzucha po liposukcji, wspomaga gojenie przy liftingu i odmładzaniu. Stosuje się ją również po tradycyjnych zabiegach operacyjnych, aby uchronić pacjenta przed zaburzeniami krążenia.
Bielizna przeciwżylakowa
Nie leczy istniejących już żylaków, ale znacząco łagodzi ich objawy oraz zapobiega powstawaniu nowych. Bielizna kompresyjna usprawnia przepływ krwi przez nogi, chroni przed powstawaniem obrzęków i minimalizuje uczucie ciężkich nóg u osób pracujących na stojąco lub siedząco.
Nie każdy jednak może z niej korzystać – lista przeciwwskazań nie jest długa, ale ostrożni powinni być cukrzycy, pacjenci z niewydolnością serca, zapaleniem żył i wszelkimi zmianami skórnymi spowodowanymi zaburzeniami krążenia. Decyzja o zastosowaniu kompresji powinna więc być każdorazowo skonsultowana z lekarzem.