Zalety bielizny kompresyjnej już od dawna są uznawane w leczeniu żylaków, niewydolności żylnej oraz w profilaktyce przeciwzakrzepowej podczas zabiegów operacyjnych. Od pewnego czasu wykorzystuje się je również jako wsparcie mięśni i stawów, przy wyczynowym uprawianiu sportu. Jak to działa?
Odzież kompresyjna dla sportowców
- wspomaga trening
- pomaga podczas intensywnego wysiłku
- ułatwia regenerację
Dobre wyniki sportowe są uzależnione od sprawności mięśni. Intensywny trening powoduje w nich mikrourazy, które gojąc się, jednocześnie działają wzmacniająco. Mięśnie muszą być dobrze odżywione i dotlenione. Aby nie powstawały popularne zakwasy muszą też szybko pozbywać się produktów ubocznych. Do tego niezbędne jest prawidłowe krążenie. A krążenie to nie tylko zdrowe i mocne serce, które dostarczy odżywczą krew, ale również sprawne żyły, które zabierając po drodze zużyte składniki, odprowadzą ją do niego. Pracę żył wspomagają mięśnie, a odzież kompresyjna wywierając nacisk, istotnie je w tym wyręcza.
Oprócz zapewnienia prawidłowej cyrkulacji krwi, odzież kompresyjna chroni również mięśnie i stawy przed urazami. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy mięśnie poddawane są dużo większym obciążeniom niż zwykle np. podczas treningu siłowego lub zawodów. Ucisk wywołany przez skarpety czy rękawy, zmniejsza odczuwanie wstrząsów oraz utrudnia niekontrolowane przemieszczanie się mięśni. Dzięki temu ryzyko urazów jest dużo niższe.
Odzież kompresyjna jest także niezastąpiona podczas regeneracji, zwłaszcza po bardzo intensywnym wysiłku, kiedy siłą rzeczy, zarówno mięśnie jak i cały organizm są wyczerpane. Wówczas ucisk zastępuje naturalną pracę mięśni, ułatwiając zapewnienie wydajnego krążenia, co przyspiesza wydalanie metabolitów (mleczany) i przez to mięśnie wracają do formy dużo szybciej niż bez wspomagania kompresją.
Jeśli więc jesteś zapalonym sportowcem, ubrania uciskowe powinny znaleźć się w twojej treningowej garderobie. Dla wsparcia mięśni, dla lepszych wyników, dla lepszego samopoczucia.