Chociaż żylaki wyglądają niezbyt dobrze, to nie jest wyłącznie problem estetyczny. To choroba, która zaniedbana pogarsza komfort życia, powodując obrzęki oraz ból nóg. W zaawansowanym stadium może też stanowić zagrożenie dla życia, ponieważ sprzyja rozwojowi zakrzepicy, a stąd już mały krok do zatoru, który może skończyć się tragicznie.

Żylaki to niestety choroba dziedziczna i jest spora szansa, że jeśli twoja mama czy babcia na nią cierpiały, ciebie również dotknie. Można i trzeba jej zapobiegać, dbając o ruch i zdrowy tryb życia. Czasem to jednak za mało. Jeśli więc jesteś w grupie ryzyka, a dodatkowo pracujesz na stojąco lub siedząco, z pomocą mogą przyjść pończochy przeciwżylakowe. Ich zadaniem jest wspomaganie żył i usprawnianie krążenia w nogach.

Jak dobrać pończochy przeciwżylakowe

Pod uwagę należy wziąć trzy kwestie:

  1. model – czy mają być długie, krótkie, ze stopą czy bez
  2. rozmiar – to bardzo ważne, aby zmierzyć nogi w określonych miejscach, ponieważ gwarantuje to odpowiednią siłę nacisku
  3. klasa kompresji
  • CCL 1 – najniższy, stosowany profilaktycznie lub w łagodnych zmianach. Wskazany przy obrzękach i bólu nóg, zapobiega skurczom mięśni, niezastąpione przy długich podróżach oraz w czasie ciąży. Pobudza krążenie zapobiegając powstawaniu pajączków. 
  • CCL 2 – pończochy przeciwżylakowe o średnim ucisku, najczęściej stosowane w terapii żylaków o łagodnym przebiegu, u kobiet w trakcie ciąży, a także przy bardziej zaawansowanych zmianach typu zakrzepica, czy przewlekła niewydolność żylna. Te pończochy powinny być dobrane przez lekarza, po wykluczeniu przeciwwskazań i odpowiednim wykonaniu pomiarów. 
  • CCL 3 – to najsilniejsza siła kompresji, przeznaczona do leczenia zaawansowanych zmian żylakowych, którym towarzyszy ciężki obrzęk, poważnej niewydolności żylnej oraz nawracających owrzodzeń. Zaleca się je również przy poważnych obrzękach limfatycznych lub pourazowych. 

Bielizna uciskowa powinna być zalecona i dobrana przez lekarza. Zbyt mały nacisk nie przyniesie efektu, ale zbyt duży może zaburzyć pracę tętnic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *