Czasy, kiedy lekarz czy pielęgniarka, odziani byli w zwykły, biały fartuch, dawno odeszły do historii. Dziś odzież medyczna dla każdej grupy zawodowej, jest niemal szyta na miarę. Istnieją nawet specjalistyczne sklepy z ubraniami dla służby zdrowia.

Kolorowa odzież medyczna

W niektórych zawodach ubrania ochronne są koniecznością. Osoby pracujące w szpitalu stykają się z chorymi osobami i dla bezpieczeństwa obu stron, odzież powinna zabezpieczać przed zarazkami i zanieczyszczeniami. Nie musi być jednak nudna i bezkształtna. Sklepy oferują teraz ogromny wybór nie tylko krojów, ale i kolorów. Również rodzaje tkanin można dobierać w zależności od specyfiki pracy.

Dla osób, które wykonują czynności bezpośrednio przy pacjentach, oprócz wyglądu, nie bez znaczenia jest również wygoda. Nie każda pielęgniarka lubi sukienki, nawet te z praktycznymi kieszeniami. Może więc wybrać wygodne spodnie i tunikę albo bluzę, ale za to w swoim ulubionym kolorze. Fizjoterapeuta doceni krótkie rękawy i przewiewny, elastyczny materiał. Asystentka dentystyczna czy zabiegowa wybierze ubrania z powłoką antybakteryjną lub dobrze znoszące pranie w gorącej wodzie. Są również bardziej wymagające stanowiska np. ratownik medyczny. On pracuje w różnych warunkach atmosferycznych, więc potrzebuje zarówno dobrej bielizny, wytrzymałej kurtki, jak i mocnych, ale wygodnych spodni.

Odzież medyczna dla pediatrii

Strój może również ułatwiać pracę tym osobom, które zajmują się dziećmi. Bluza w zabawne stworki lub postaci z ulubionej bajki na fartuchu, zmniejszą stres u malucha, pozwolą odwrócić uwagę od przykrych albo budzących lęk czynności. W przypadku starszych dzieci, to, co się dzieje na ubraniu lub czepku, może być dobrym punktem wyjścia do rozmowy, która przełamie lody. No i ogólnie, taki wesoły lekarz czy bajkowa pielęgniarka, mniej przerażają małych pacjentów.

Moda medyczna to branża, która rozwija się bardzo prężnie. I dobrze, bo nie tylko ułatwia pracę, ale umila chorowanie i powrót do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *