Dobrze ustawiony plan treningowy, rozciąganie i zbilansowana dieta, to podstawa. Ale jest jeszcze coś, co może realnie zwiększy wydolność mięśniową, a przy okazji zadbać o zdrowie. Takie wsparcie dają skarpety kompresyjne.

Zdrowy mięsień do pracy potrzebuje tlenu i substancji odżywczych. Dostarcza je krew, która płynie tętnicami. Nie mniej ważne jest jednak, aby sprawnie usuwać z mięśnia produkty uboczne, które powstają podczas produkowania energii, czyli m.in. słynny kwas mlekowy. Do tego potrzebne są prawidłowo działające żyły. Praca żył w dużej mierze zależy od pracy mięśni, które działają jak pompa. Kiedy układ żylny nie działa sprawnie, część płynu pozostaje i powoduje obrzęki oraz uczucie ciężkich nóg. Utrudniona jest też dostawa tlenu.

Skarpety kompresyjne działają trzytorowo:

  1. Uciskają mięśnie, utrzymując prawidłowy odpływ krwi z żył, przez co zapobiegają obrzękom i skurczom i pozwalają na dłuższą, efektywną pracę.
  2. Stabilizują mięśnie i stawy, dzięki czemu, nawet w nagłej sytuacji (wykręcenie nogi, czy upadek), dużo trudniej o kontuzję. 
  3. Przyspieszają regenerację, ponieważ lepsze krążenie pomaga szybciej pozbywać się metabolitów (zakwasy). 

Dla osób, które dużo biegają skarpety kompresyjne powinny być równie oczywistym wyposażeniem, jak dobre buty biegowe. Są niezastąpionym wsparciem podczas treningu oraz zawodów. A kto choć raz przebiegł maraton, z pewnością doceni ich wsparcie tuż po biegu jak i w ciągu kolejnych dni. Skarpety przejmują funkcję wyczerpanych mięśni, znacznie przyspieszając powrót do formy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *